Видео од Жичарницата на Водно: За само 100 денари доживејте го Скопје од птичја перспектива

1 min read

По подолго време повторно е пуштена во употреба Жичарницата на Водно. 

Доколку сакате на уживате во убавините на Водно и да го погледнете Скопје од птичја перспектива, возењето со Жичарницата е одлична можност за тоа. 

Жичарницата ќе работи секој ден, освен секој понеделник и последен вторник во месецот, од 10 до 17 часот.

Повратен билет за возрасни чини 100 ден, а 50 денари е билет за деца, а деца до 6 год имаат право на бесплатен превоз. 

Протоколот за користење на Жичарницата во услови на Ковид-19, меѓудругото, предвидува во кабина да се дозволи превоз на максимум 4 лица, кои имаат обврска да носат маска.

Жичарницата се движи со брзина од 6 метри во секунда. Вкупниот капацитет на жичницата е 1160 патници на час. 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

ФОТО | Луда диско забава: Џеф Безос ја прослави новата година со стил!

Следно

Заврши инсталацијата и обуката за работа на новиот проточен цитометар на Хематологија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian