ВИДЕО | Нема лабаво: Талибанците истурија 3.000 литри алкохол во канализација

1 min read

Авганистански разузнавачки офицери истурија во одводен канал во Кабул 3.000 литри запленети алкохолни пијалоци, демонстрирајќи ја решеноста на талибанските власти целосно да спречат производство и конзумирање алкохол, согласно шеријатските закони.

Генералниот директорат за разузнавање објави снимка како агенти од огромни кофи и буриња истураат алкохол запленет при рации во главниот град на Авганистан.

– Муслиманите мораат сериозно да се воздржат од производство и доставување алкохол – порачува верско лице на снимката.

Директоратот објави дека при рациите биле приведени тројца „дилери“, но не прецизираше кога биле спроведени рациите ниту кога бил истуран алкохолот.

И претходните авганистански власти, кои важеа за полиберални и „прозападни“, забрануваа продажба и конзумирање алкохолни пијалоци. Талибанците само построго ја спроведуваат забраната и ја заострија прохибицијата.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Зухди Енуз е нов директор на ЈП Комунална хигиена-Скопје

Следно

Кочански „Водовод” со кривична пријава против непознат сторител за потпалување на општинската депонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian