Петер Марки-Зај за Нова.рс: Имаме шанса да го победиме Орбан

7 mins read

По 12 години владеење на Виктор Орбан, опозицијата конечно сфати дека единствениот начин да ја победи неговата партија Фидес е заеднички кандидат да ги предводи опозициските партии во борбата, изјави за Нова Петер Марки-Зај, човекот избран за оваа задача.

Парламентарните избори во Унгарија ќе се одржат напролет, а на Орбан за првпат ќе му се спротистави само еден човек,Петер Марки-Зај кој беше избран на првичните избори на опозицијата.Зај во моментов е градоначалник на мал град во југоисточна Унгарија, има само тригодишно политичко искуство и како аутсајдер ќе се обиде да го порази авторитарниот премиер Виктор Орбан.

Виктор Орбан
Виктор Орбан/ Фото EPA-EFE/ARIS OIKONOMOU / POOL

Зај даде интервју за „Нова.рс“ каде зборуваше за тоа како дошло до долгоочекуваното обединување на опозицијата, и како ќе се соочи со својот најголем противник во нефер предизборна татрка.

„После 12 години од владеењето на Виктор Орбан, опозицијата сфати дека единствениот начин на кој можеме да го победиме Фидес е заеднички кандидат. Мислам дека сите се свесни за ситуацијата во Унгарија и тешкотиите со кои се соочуваме. Тука нема слобода на медиумите. има некои независни медиуми.” но сите регионални весници се под контрола на Фидес, како и ТВ канали. Против нас се водат валкани кампањи, а понекогаш и кампањи на омраза против мигрантите, геј популацијата и слични групи. Изборите не се фер, опозицијата нема речиси никакви шанси да се обедини“, вели лидерот на унгарската опозиција.

Унгарска опоѕиција  EPA-EFE/MTVA

Обединувањето е рецепт

Патот до конечното обединување, како што истакнува Марки-Зај, не бил воопшто лесен.

„Јас не сум политичар од кариера, но отсекогаш сум бил заинтересиран за политика. Успеав да победам на изборите во мојот роден град Ходмезовасархели и тогаш се роди идејата дека истото можеме да го направиме и на државно ниво. Кога зборувавме за избори, се согласив дека “Ќе бидам заеднички кандидат само ако сите опозициски партии се обединат и ме поддржат. На сите им кажав – можеме да дадеме пример. Можеме да докажеме дека постои почит да се работи против Фидес, ако се обединиме”. изјави опозицискиот кандидат за унгарски премиер.

 

Петер Марки’Зај Унгарска опозиција EPA-EFE/Zsolt Szigetvary

По извесно време, тој успеа да ја добие поддршката од другите опозициски партии, кои се договорија опозицијата да ги организира таканаречените прелиминарни избори – тие што ќе одлучуваат за единствениот кандидат.

„Партиите се договорија да се одржат прелиминарни избори. Ние тројца поминавме во првиот круг, а јас веќе имав поголема поддршка од Гергел Карацоњ, актуелниот градоначалник на Будимпешта. Карацоњ и јас се договоривме изборот на Клара Добрев, третиот кандидат за „Во првиот круг тоа беше рецепт за катастрофа. Се договоривме само еден од нас да биде лидер на опозицијата. и тие да ги насоччат своите приврзаници за моја подршка “, рече Марки-Зај.

Унгарска опозиција EPA-EFE/BALAZS M

Компромис за најважните прашања

Иако опозицијата официјално опозицијата се обедини, некои проблеми остануваат. Партиите се борат за своето место во парламентот и сите сакаат што повеќе гласови. Сето тоа е игра на моќ, вели избраниот лидер на опозицијата, кој е подготвен да се справи со нефер условите на изборната трка.

„Овој пат имаме еден кандидат и листа. Програмата се уште не е целосно усогласена, но договоривме околу 90 отсто од работите. Најдовме компромис за најважните прашања, а сега започнавме нова кампања. за референдумски прашања.„Изгледа дека имаме шанса да ги победиме Фидес и Орбан, вели Зај за Нова.рс

Виктор Орбан EPA-EFE/Olivier Matthys / POOL

Најголемата пречка со која се соочува опозицијата се нееднаквите шанси и средства, што не треба да чуди со оглед на режимот што Виктор Орбан го градеше со години и со големо внимание.

„Финансиски, во однос на рекламирањето и на сите други начини, заостануваме. Фидес има неограничени финансиски средства и контрола врз рекламните агенции. Плаќаа огласи на многу социјални мрежи, 20 пати повеќе беа присутни од опозицијата. Сите шест опозициски партии доби помалку рекламен простор од Фидес, системот е толку едностран“, објаснува тој.

Петер Марки- Зај EPA-EFE/Zsolt Szigetvary

Поинаква кампања

И покрај мислењето на многумина, Марки-Зај како конзервативен кандидат успеа да ја сврти ситуацијата во своја полза и да го постигне она што многумина го сметаа за незамисливо – да ја заслужи поддршката од оние кои не припаѓаат на неговата целна група – младите кои користат социјални мрежи и маргинализирани групи. Ривалот на Орбан е свесен дека луѓето не го очекуваа тоа од него, бидејќи и самиот е конзервативец.

„Се испостави дека успеав да добијам поддршка од младите благодарение на инфлуенсерите и јутјуберите. Покрај тоа, ме поддржуваат и конзервативците. Предноста да се биде независен кандидат е што привлекувам многу групи и секој може да се идентификува со мене. Ние привлече многу разочарани гласачи на Фидес. , а тоа е групата на која припаѓам и јас“, додава тој.

 

Унгарска опозиција  EPA-EFE/Zsolt Szigetvary

Кампањата што ја води е релативно поинаква од она на што се навикнати гласачите. Присуството во помалите градови и средини е од витално значење, но неопходен е и фактор на изненадување.

„Ние ја немаме моќта на Фидес и присуството во медиумите, затоа мораме да бидеме различни и креативни за да допреме до гласачите. Мора да ги изненадите, шокирате и да користите необични методи. Тоа го направивме со инфлуенсерите, а вие потребен е герила маркетинг. и силна кампања од врата до врата. Младите, неодлучни, и разочараните гласачи на Фидес се нашата најдобра шанса“, изјави Марки-Зај.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

СИМПТОМИТЕ СЕ ПОЈАВУВААТ ПО ТРИ ДЕНА: Нови откритија на научниците за омикрон

Следно

Иринеј бачки: Дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ мора да продолжи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian