Откриена причината за смртта на Бети Вајт: Нејзината смрт не треба да се политизира

3 mins read

Бети Вајт почина помалку од три недели пред нејзиниот 100-ти роденден како резултат на „природни причини“, изјави нејзиниот агент во понеделникот.

„Бети почина мирно во сон во нејзиниот дом“, рече агентот Џеф Витјас, кој исто така беше близок пријател на Вајт.

Витјас, исто така, се обиде да побие извештај кој беше разоткриен пред јавноста, во кој се тврди дека Вајт добила бустер вакцина против Ковид-19 на 28 декември, само 3 дена пред нејзината смрт.

„Луѓето велат дека нејзината смрт била поврзана со вакцината примена три дена претходно, но тоа не е точно. Таа почина од природна смрт. Нејзината смрт не треба да се политизира – тоа не е животот што таа го живееше“, изјави тој.

Фото: Профимедиа

Колешката на Вајт од „Mama’s Family“, Вики Лоренс, откри дека културната икона го извикувала името на починатиот сопруг Ален Ладен неколку моменти пред таа да почине.

„Напишав СМС на Керол Бурнет и ѝ реков: „Ова е само гадно. Го мразам ова. Едноставно е ужасно да се види како луѓето што толку ги сакаш си заминуваат. Керол напиша и рече: „Знам, знам. Зборував со асистентката на Бети, која беше со неа кога таа почина, и таа го рече последниот збор од нејзината уста „Ален“.“, сподели 72-годишната Лоренс.

Фото: Профимедиа

Вајт беше актерка во Холивуд повеќе од осум децении и стана познато име благодарение на нејзините улоги во „Golden Girls“ и „Шоуто на Мери Тајлер Мур“.

Веста за смртта на 99-годишната девојка на 31 декември се појави откако полицајците од Лос Анџелес одговориле на повикот во 9:30 часот наутро од нејзиниот дом во Брентвуд, Калифорнија.

бети вајт
Фото: Принтскрин / Instagram

Витјас подоцна потврди дека нејзината сакана клиентка починала, изјавувајќи на новогодишната ноќ: „Иако Бети требаше да наполни 100 години, мислев дека ќе живее вечно“

„Ужасно ќе ми недостига, а исто така и на животинскиот свет што таа толку многу го сакаше. Мислам дека Бети никогаш не се плашела од смртта затоа што отсекогаш сакала да биде со својот најомилен сопруг, Ален Ладен. Таа веруваше дека повторно ќе биде со него“

Фото: Профимедиа

Смртта на осумкратната добитничка на Еми дојде набргу откако таа разговараше со магазинот „People“ за интервју за издание посветено на прославување на нејзиниот 100-ти роденден.

Вајт изјави за медиумот дека е „во толку добро здравје“, подоцна исмејувајќи се: „Се обидувам да избегнам нешто зелено. Мислам дека функционира“.

Фановите и пријателите оддадоа огромна почит на легендарната актерка, кој го држеше рекордот за најдолга ТВ кариера во Холивуд.

бети вајт
Фото: EPA/PAUL BUCK

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кобна локација: Таму каде што исчезна Матеј, пред две години пронајден Германец во локва крв

Следно

ВИДЕО: Севиља го искористи киксот на Реал, дебакл на Барди и Леванте

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian