Најстариот човек на светот: Јапонка го прослави својот 119 роденден

2 mins read

Јапонката Кејн Танака, најстарата личност на светот, го прослави својот 119 роденден, објавувајќи дека е решена да го продолжи рекордот за уште една година.

Според пишувањата на медиумите, Кејн Танака, која сака газирани пијалоци и чоколадо, во неделата одбележала голем ден со вработените во домот за стари лица каде што живее во префектурата Фукуока, во југозападна Јапонија.

Најстариот човек на свет Кане Танака  / Newscom / Profimedia

 

Според Гинисовата книга на рекорди, статусот на Танака и бил признат во март 2019 година, кога имала 116 години, а продолжила да го постигнува јапонскиот возрасен рекорд на сите времиња кога во септември 2020 година достигнала 117 години и 261 ден, пренесува Британецот. Чувар.

Родена во 1903 година, кога браќата Рајт го направија својот прв лет со авион и кога се одржа првиот „Тур де Франс“, Танака преживеала дури пет јапонски царски владеење и се надева дека ќе го прослави својот 120-ти роденден, објави новинската агенција Кјодо.

Танака, која е родена шест месеци пред Џорџ Орвел, е една од големиот и се поголем број јапонски стогодишници.

Најстариот човек на свет Кане Танака / Newscom / Profimedia

Јапонското Министерство за здравство, во проценката објавена во септември во пресрет на годишниот Ден на почитување на старите лица, објави дека рекордни 86.510 лица се на возраст од 100 или повеќе години, што е зголемување за 6.060 во споредба со претходната година.

Според соопштението, жените го сочинуваат огромното мнозинство стогодишници, а мажите сочинуваат нешто повеќе од 10.000, се вели во соопштението на Министерството.

Очекуваниот животен век во Јапонија, едно од најбрзо старечките општества во светот, е на рекордно високо ниво – 87,74 е просечната возраст за жените и 81,64 за мажите.

Сепак, се вели дека бројот на млади опаѓа поради неуспешните обиди да се подигне нискиот наталитет во земјата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ГАЛЕРИЈА | Запознајте се со скопска „Матра“: За промена ти треба „желудник“

Следно

Нови 242 случаи на ковид, 247 оздравени и 6 починати

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian