Кијану Ривс донирал 70% од својата заработка од „Матрикс“ за борба против леукемијата

1 min read

Кијану Ривс донирал 70% од својата плата од првиот филм „Матрикс“ за финансирање на истражување за леукемија, откако неговата помлада сестра се борела со болеста 10 години.

Актерот (57), кој наводно платил 10 милиони долари однапред и заработил вкупно 35 милиони долари за првиот филм од франшизата од 1999 година, бил подготвен да финансира студија за рак на крвта, откако на неговата 55-годишна сестра Ким и била дијагностицирана болеста во 1991 година.

Кијану дури и го продал својот дом и се преселил блиску до својата сестра за да може да ѝ помогне во најтешките моменти. Тој го одложи снимањето на продолженијата на Матрикс и потроши околу 5 милиони долари на терапии за да ѝ помогне на Ким да закрепне.

Претходно, тој за својата сестра изјави: „Таа секогаш беше тука за мене, знаеш. Јас секогаш ќе бидам тука за неа“.

Познатиот актер оттогаш основа добротворна фондација за да им помогне на оние кои се борат со ракот. Во 2009 година, тој рече: „Имам приватна фондација која работи пет или шест години и им помага на неколку детски болници во истражувањето на ракот. Само не ми се допаѓа што се спомнува моето име. Јас само им обезбедувам средства и тие ја вршат нивната работа“.

Фото: Profimedia

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Откриена причината за смртта на актерката Бети Вајт

Следно

Бил Гејтс, Јапонци и американската влада заедно ќе градат нуклеарка во САД

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian