Како Њујорк Тајмс ја оценува 2021 година во БиХ: Кој е планот на Додик?

8 mins read

Американскиот Њујорк тајмс минатата година направи ретроспектива во Босна и Херцеговина, со посебен осврт на процесот на неуставно пренесување на надлежностите од државата на субјектите, што започна на крајот на годината во Република Српска , пренесува Klix.ba.

Во текстот на авторот, потпишан од истакнатиот колумнист Ендрју Хигинс, се наведува дека кога Агенцијата за лекови на БиХ го прегледала кислородот продаден во болниците во септември за лекување на пациенти со коронавирус во регион под српска контрола во земјата, дојде како шокантно откритие: кислородот бил наменет. за употреба само во индустриски машини,но не и за луѓе.

Милорад Додик
Милорад Додик / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Револтиран српски националист

Но, наместо да се обиде да ја поправи ситуацијата, , водачот на босанските Срби, Милорад Додик, револтиран српски националист, се обиде да го скрши мултиетничкото ткиво на босанската држава, кревка унија создадена во 1995 година од американската дипломатија од урнатините на војна, пренесува Klix.ba.

Прво, Додик објави дека создава своја агенција за лекови и во иднина ќе ја бојкотира контролата на централната влада.врз српскиот ентитет , кој опфаќа приближно половина од територијата на БиХ,

Оттогаш,Додик се заканува дека ќе се повлече од мултиетничките вооружени сили на БиХ и ќе формира своја, етнички чиста српска војска. Тој, исто така, сака да ја напушти државната даночна агенција, нејзината разузнавачка служба и судството, ветувајќи дека ќе го забрза, како што го нарекува, „мирното распаѓање“ на босанската држава создадена со Дејтонскиот мировен договор од 1995 година.

Босанските истражители ја следеле испораката на кислород до компанија контролирана од еден од блиските политички сојузници на Додик. Некои странски дипломати и ривалски политичари ги гледаа неговите сецесионистички закани првенствено како средство за избегнување на наводите за корупција.

американски војник Босна и Херцеговина
EPA PHOTO EPA/ELVIS BARUKCICE

Сенката на војната е насекаде

Но, во регион каде се уште се чувствуваат последици од граќанската војна од деведесетите години на минатиот век , многу Босанци стравуваат дека мирот во земјата е загрозен.

„Нема да биде мирно“, предупреди Шефик Џаферовиќ, еден од тројцата босански претседатели, секој избран да претставува одредена етничка група. Како различни народи и религии, Босна и Херцеговина долго време е жариште на големи тензии.

Шефик Џаферовиќ и Жељко Комшиќ. EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Токму во Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, српскиот националист Гаврило Принцип ја започна Првата светска војна со атентатот на австрискиот надвојвода во јуни 1914 година, и каде навидум вознемирениот муабет на психијатарот Радован Караџиќ навести за крвава војна во 1990-тите. Тоа остави околу 140.000 мртви, влечени со воени авиони и војници на НАТО и создаде јаз меѓу Русија и Западот што останува и денес.

Ратко Младиќ и Радован Караџиќ EPA-EFE/STRINGER

 

Сега Соединетите Американски Држави и Европската Унија, на кои Босна се стреми да се приклучи, се очајни да спречат новата криза да ескалира во конфликт или да создаде еден вид политичка нестабилност што Русија би можела да ја искористи. Русија, која сака да ја спречи Босна и Херцеговина да влезе во НАТО, веќе е на страната на Додик.

Слаба централна власт

Тензиите во Босна се вкоренети во Дејтонскиот мировен договор од 1995 година, со посредство на САД. Договорот ги прекина борбите, но создаде многу нефункционален политички систем, со слаба централна власт во која различни етнички групи ја делат власта.

Додик повеќе од една деценија се заканува со отцепување на на РС, но никогаш досега не предизвикал ваква нестабилна криза. Октомврискиот извештај на високиот официјален претставник на ОН во Босна, Кристијан Шмит од Германија, ја опиша ситуацијата како „најголема егзистенцијална закана“ за опстанокот на земјата од раните 1990-ти.

Шмит рече дека очекува Додик да се откаже од својата закана за формирање на специјална армија од етнички Срби. Меѓу многу Босанци и Херцеговци, пак, стравот е повторно присутен.

Кристијан Шмит/ Фото: EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Во Европа одговорите на провокациите на Додик се различни. Германија и Велика Британија размислуваат за воедување на санкции. Сепак, авторитарниот водач на Унгарија Виктор Орбан неодамна го посети главниот град на БиХ. ентитетот на Република Српска, Бања Лука, да му понуди поддршка на Додик и вети дека ќе стави вето на секој потег на Европската унија за воведување санкции.

Амнестија за воените злосторници

Според Дејтонскиот договор, БиХ е поделена на два главно самоуправни дела: српската територија, позната како Република Српска и Федерацијата БиХ, која е под контрола на Бошњаците и Хрватите. Федерацијата, сепак, е поделена на 10 „кантони“, секој со своја влада.

Многу Бошњаци гледаат на нарушувачките дејствија на Додик како доказ дека Дејтонскиот договор никогаш не требаше да им дозволи на босанските Срби да останат во нивниот сопствен домен, ентитет што амнестира луѓе како криминалците Радован Караџиќ и поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ.

Но, Додик и многу од неговите сонародници продолжуваат да ги негираат воените злосторства што ги извршиле и наместо тоа се гледаат себеси како жртви, како што правеа за време на војната. Тие сега тврдат дека босанските Срби се третирани неправедно, по одлуката во јули на претходникот на Шмит како претставник на ОН за забрана на негирањето на геноцидот. Забраната се однесува на сите етнички групи, но многу босански Срби веруваат дека таа е насочена кон нив.

Сепак, Србија не покажа интерес да ја повтори својата улога во 1990-тите, кога испрати оружје и паравоени банди за поддршка на етничките роднини во Босна. А колку Русија навистина го поддржува Додик не е јасно.

Додик и Путин
Милорад Додик и Владимир Путин на средба во Москва/ Фото EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV

Додик се врати од посетата на Москва минатиот месец, тврдејќи дека добил ветување за поддршка за време на средбата со претседателот Владимир Путин. Но, Кремљ, кој обично најавува состаноци многу однапред, чекаше неколку дена пред да потврди дека Додик се сретнал со Путин

Знаме на Босна и Херцеговина/ Фото: МИА

Сепак, Кремљ е очигледно воодушевен што ја гледа Босна во неред, со оглед на тоа што САД и Европа некогаш ја посочуваа Босна и Херцеговина како пример за успешно градење нација. Со години, Путин ги предупредуваше поранешните комунистички земји во Источна Европа дека западните ветувања за мир и просперитет се празни.

Големото прашање е дали заканите на Додик се реални или се главно политички театар за собирање на неговата националистичка база пред изборите во октомври.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Заврши инсталацијата и обуката за работа на новиот проточен цитометар на Хематологија

Следно

ФОТО | Хали Бери по љубовните бродоломи, го изговори судбоносното „да“: Официјално сум мажена!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian