ФДА: Бустер доза на Фајзер и за деца од 12 и повеќе години

2 mins read

 Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) го прошири овластувањето за итна употреба на засилувачка доза на вакцината на Фајзер/Бионтек против Ковид-19 за да вклучи деца на возраст од 12 и повеќе години.

Бустер дозата е со иста јачина на дозата (30-микрограми) како и дозата одобрена во примарната серија, се вели во соопштението.

ФДА претходно одобри засилена доза на вакцината на Фајзер/Бионтек 19 за итна употреба по завршувањето на примарната серија кај лица на возраст од 16 години и постари.

Вакцината е одобрена и за подобни поединци на 18 години и постари кои завршиле со примарна вакцинација со различна овластена вакцина против Ковид-19.

Дополнително, ФДА го измени постоечкото овластување за итна употреба за да го намали времето за администрација на бустер доза од најмалку шест месеци на најмалку пет месеци по завршувањето на примарната серија за лица на возраст од 12 години и постари.

ФДА го прошири тековното одобрение за употреба за итни случаи за да вклучи инјектирање на трета примарна сериска доза најмалку 28 дена по втората доза за деца на возраст од 5 до 11 години за кои е утврдено дека имаат одредени видови на нарушување на имунитетот.

Третата примарна доза од вакцината на Фајзер/Бионтек претходно беше одобрена за лица на возраст од најмалку 12 години за кои е утврдено дека имаат одредени видови на нарушување на имунитетот.

Фајзер и Бионтек соопштија дека ја исполниле својата цел да испорачаат една милијарда дози од нивната вакцина против Ковид-19 во земјите со низок и среден приход во 2021 година.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Двајца скопјани се степаа во Ѓорче Петров

Следно

Комерцијална банка до Јовески: Не го ослободивме ние Мијалков, туку Судот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian