Јужнокореец ја преминал границата со Северна Кореја, не се знае дали е жив

1 min read

Јужнокореец успеал да ја премине силно вооружената граница меѓу двете Кореи, што е ретко бегство на север, соопшти денеска јужнокорејската војска.

Јужнокорејската војска соопшти дека извршила потрага по бегалецот откако го забележала во 21:20 часот во саботата на источната страна на Демилитаризираната зона (ДМЗ), која ја дели Демократската од комунистичката Кореја.

„Не можеме да потврдиме дали лицето е сè уште живо“

„Потврдивме дека лицето ја преминало воената демаркациона линија околу 21 часот и 40 минути и побегнало во Северна Кореја“, соопшти војската, додавајќи дека не може да потврди дали лицето е се уште живо, но ѝ кажале на Северна Кореја за бегството и побарале заштита на личноста.

Оваа транзиција дојде во време на строги рестриктивни мерки поради коронавирусот во Северна Кореја. Државата целосно ги затвори своите граници на почетокот на 2020 година и официјално не потврди ниту еден случај на инфекција со коронавирус.

Северна Кореја погуби Јужнокореец која исчезна во 2020 година

Во септември 2020 година, Пјонгјанг погуби јужнокорејски рибар кој исчезнал во морето, подоцна извинувајќи се и наведувајќи ги рестриктивните мерки против коронавирусот како причина за убиството.

Два месеци претходно, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун прогласи вонредна состојба и го затвори пограничниот град откако севернокорејски дезертер, за кој тој тврдеше дека има ковид-19, илегално преминал од Јужна во Северна Кореја.

Долгорочните строги мерки и ограничувања за патување во државите, исто така, го зголемија бројот на бегалци од север кон југ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Откриена причината за смртта на Бети Вајт: И Бајден се прости со трогателна порака од славната актерка

Следно

Кузеска: Владата спречи драстично покачување на цената на струјата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian