Речиси 1.000 домови уништени во пожарот во Колорадо

1 min read

Речиси 1.000 домови се уништени во шумскиот пожар во западната американска држава Колорадо, соопштија локалните власти, додавајќи дека три лица се водат за исчезнати и се стравува дека се мртви, пишува Гардијан.

Шумскиот пожар во четвртокот принуди околу 30.000 жители да ги напуштат своите домови во општините Луисвил и Супериор, северно од Денвер.

Шерифот на округот Болдер, Џо Пеле изјави дека 991 градба биле уништени, а уште се 127 оштетени.

Пеле рече дека три лица се потврдени како исчезнати и се стравува дека се мртви бидејќи нивните домови биле уништени во пожарот.

– Има три нерешени [извештаи за исчезнати лица]. Нивните домови се уништени, потенцијално има човечки останки во тие домови. Остатоците сè уште се жешки, се е урнато, и сега е покриено со осум инчи снег, рече Пеле и додаде дека напорите за пребарување и закрепнување се значително попречени.

Нема жртви

– Се сомневав дека ќе имаме човечки загуби само врз основа на големината на овој пожар, брзината и жестокоста. Мислам дека е чудо ако се три, а не 100 или стотици, па затоа сум благодарен за тоа, но и многу ми е жал за тие семејства, рече Пеле.

Шерифот рече дека истрагата за причината за пожарот продолжува.

Американскиот претседател Џо Бајден вчера одобри да се прогласи катастрофа.

Ваквите пожари се невообичаени во зима.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Денес сончево и топло со умерена облачност, од наредната недела следат големи промени

Следно

Осум работи за кои во 2021 година е откриено дека се поврзани со рак!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian