Пановски : Гласно треба да се каже вакцините не штитат од болеста, но ја намалуваат смртноста-ваш е изборот

1 min read

Антиваксерите бомбардираат со податоци. Вакциналните фанатици велат, само вакцината ќе го спречи ширењето на вирусот, со неа ќе постигнеме колективен имунитет, само вакцината ќе спречи појава на нови мутации. И сега имате 120.000 нови случаи во Британија дневно, и како луѓето да веруваат на ова!!! Место да се признае дека вакцините не штитат од ширење на вирусот, не штитат дури ни од повторна инфекција па и болест, бидејќи е очигледно вирусот и понатаму се шири, треба да се каже јасно и гласно, да така е. Вакцините за десетина пати намалуваат хоспитализација и смрт. Вакцините имаат несакани ефекти и тие се тие и тие, вели во интервју за „Локално“, микробиологот д-р Никола Пановски.

Toj напоменува дека ризикот од смртта или постковид комликации е десет пати поголем кај непрележаните и невакцинираните, несаканите ефекти се извонредно ретки , но постојат и дека секој сам треба да направи избор за тоа дали ќе прими вакцина или не.

 

 

-Особено ефект би имале овие податоци, ако се споредуваат кај ранливи категории и постари над 50 години. Форсирањето да се вакцинираат млади и деца е исто така контрапродуктивно. Едно е препорака, друго е присила, смета микробиологот.

Целото интервју на  д-р Никола Пановски. на Локално.мк

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Офталмолозите предупредуваат дека пандемијата го зголемила бројот на децата со кратковидост

Следно

Кузмановски: Ќе бидеме подготвени за првиот меч на ЕП против Словенија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian