Офталмолозите предупредуваат дека пандемијата го зголемила бројот на децата со кратковидост

1 min read

Германските офталмолози очекуваат дека поради пандемијата ќе се зголеми бројот на кратковидните деца, бидејќи наместо да бидат на отворено, тие повеќе време поминуваат дома пред екраните на мобилните и таблетите.

Офтамолозите сметаат дека дневната светлина е многу важна за спречување на миопија и за здравиот вид особено кај децата

„Сè уште немаме податоци за тоа, но претходните истражувања сугерираат дека бројот на деца со миопија ќе се зголеми“, велат германските офтамолози кои велат дека дури и слабата дневна светлина е подобра од вештачката.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ова се најсреќните денови во јануари 2022: Искористете ги за остварување на желбите

Следно

Пановски : Гласно треба да се каже вакцините не штитат од болеста, но ја намалуваат смртноста-ваш е изборот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian