Без две примени дози против ковид, нема влез на Косово, сертификат за примена вакцина се бара и за деца над 12 години

1 min read

Во Косово од утре е дозволен влез само со сертификат за две примени дози вакцина за сите лица постари од 12 година. Оваа мерка стапува на сила од 3 јануари.

Министерството за здравство на Косово соопшти дека во последните 24 часа биле тестирани 3.344 примероци за коронавирус, од кои 29 биле позитивни.

Во истиот период нема смртни случаи. Дванаесет пациенти се излекувани, а вкупниот број на излекувани од почетокот на пандемијата е 158.060.

Во моментов, 509 лица се регистрирани како заразени со корона вирусот .

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Конечно насмевки во Лидс, играчите на Биелса сигурни против Барнли

Следно

ФОТО | Опуштени и среќни: Тамара и Тијана со децата и мајка им ја честитаа Новата година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian