Пролет во Хрватска: Температури над 20 степени се невидени досега!

1 min read

На првиот ден од Новата година во Далмација, Хрватска измерени се исклучително високи температури за ова време од годината, пренесе Индекс.

Како што објави Државниот хидрометеоролошки завод, според првите анализи првиот ден од новата година донесе апсолутни рекорди нагоре, во однос на температурата на воздухот во јануари откога се вршат мерења.

Во Книн измерени се 21 степен Целзиусов, во Сињ 20,9 степени, во Метковиќ 20,2 степени, а на Завижан 12,6 степени Целзиусови.

Поранешните рекорди изедначени се во Имотски (19.0°C) и Плоче (18.6°C), објави ДХМЗ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: стабилно и релативно топло време

Следно

ВИДЕО | Неочекуван влез во 2022 година: Мајли Сајрус принудена да пее топлес за време на новогодишниот настап

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian