Продолжете го животот на божиќната ѕвезда: Еве која е тајната состојка!

2 mins read

Кога зборуваме за празничната атмосфера, нејзиниот неизбежен дел е божиќното дрво. Многумина од вас го знаат и како божиќна ѕвезда. Но дали знаете која е тајната состојка во водата за полевање која може да спречи вашата божиќна ѕвезда да не овене до крајот на празниците?

И дури и да не знаете за што зборуваме, веруваме дека веднаш ќе разберете штом видите прекрасни, огромни црвени цветови. Да, ова цвеќе е ѕвезда на сите празници.

Сепак, сигурно веќе од искуство знаете дека воопшто не е паметно да го чувате на топло, бидејќи на таков простор брзо почнува да венее и суши.

божиќна ѕвезда
Фото: Пиксабеј

Експертите  велат дека еден од предусловите дрвото да остане долго време свежо е да го полевате и да се погрижите да биде доволно вода во садот. Поточно, потребно е секој ден да има околу два сантиметри вода под саксијата.

Тоа, сепак, не е сè. Вашето дрво може да оживее благодарение на друга состојка. За работите да бидат подобри, многумина веќе ја имаат оваа состојка дома. А тоа решение е „7Up!“.

божиќна ѕвезда
Фото: Пиксабеј

Се чини дека газираниот пијалок од лимон и лимета е клучот за добра хидратација на дрвото, но треба да се измеша со вода. Во шише измешајте обична вода и „7Up!“: за да полиете потребни се три четвртини вода и една четвртина сок, а потоа со оваа смеса полевајте го дрвото на секои неколку дена.

Факт е дека шеќерот обезбедува храна за растенијата, а од друга страна, се претпоставува дека природната арома на лимонот и лиметата може да делува како конзерванс кој ќе го спречи развојот на бактерии кои можат да доведат до распаѓање на растенијата.

божиќна ѕвезда
Фото: Пиксабеј

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Добри вести за „фалангата“: И невакцинирани навивачи ќе може да ги бодрат ракометарите на ЕП 

Следно

Роналдо не е задоволен од резултатите на Јунајтед: Мора да се подобриме

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian