Лекар предупредува на штетното влијание од алармот на часовниците

3 mins read

Редовното поставување на аларм за будење може да претставува опасност по здравјето, предупредува лекарот специјализиран за нарушувања на спиењето, Александар Калинкин.

Будењето со помош на аларм за многумина изгледа како сосема природен почеток на денот, но таа навика може да доведе до развој на сериозни болести, изјави Калинкин за радио Спутник, додавајќи дека секојдневното прилагодување на уредите за будење е едно од најлошите одлуки по здравјето.

„Јасно е дека во некои ситуации, како на пример планирано патување, алармот може да се користи во согласност со ситуацијата. Но, ако човек тоа го прави постојано, последицата е хроничен недостаток на сон, односно хронична несоница“, вели рускиот лекар.

Во тој поглед, тој истакна дека недостатокот на сон може да биде поттик за развој на разни болести.

„Ако должината на спиењето се намали буквално за еден час во споредба со нормата, која за повеќето луѓе е од седум до девет часа, тоа повлекува промена во начинот на кој се чувствува човекот, нарушен квалитет на живот, поспаност, нарушена социјална активност, како и одложување и одложување на обврските. Има дури и промена во активноста на човечкиот геном, а не на подобро. Односно, тоа е тригер за развој на кардиоваскуларни заболувања, ендокрини нарушувања и пад на имунитетот“, објасни докторот.

Секој има свој „внатрешен“ аларм

Калинкин истакнува дека човекот има свој „внатрешен“ аларм и дека е потребно само да го постави на вистински начин.

„За човек да се разбуди рано и да стане на време, потребно е да се нормализира распоредот за спиење, да си легнува порано и малку да спие. Со користење на својот „внатрешен будилник“, односно биолошкиот часовник, човекот ќе го намали негативното влијание врз својот организам на минимум“, изјави експертот.

Меѓутоа, ако човек мисли дека сè уште не може да се разбуди на тој начин, подобро е да не користи звучен уред, туку лесен уред, смета тој.

„Направени се специјални светилки кои го симулираат изгрејсонцето, со што човекот полесно се буди. Ова веднаш го потиснува производството на мелатонин наутро и попладне и го нормализира деноноќниот ритам“, додаде Калинкин.

Тој исто така советува тивок аларм, како песна на птици.

„Таков аларм нежно ќе го разбуди човекот од сон. Ова е особено важно во текот на есента и зимата, кога количината на сончева светлина се намалува, а квалитетот на сонот се намалува“, заклучува експертот.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Се враќаат Кардашијанс: Честитката за Нова Година најави ново реалити шоу од познатото семејство

Следно

Британската кралица одликуваше лекари, научници и Даниел Крег

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian