Кралицата Елизабета Втора ѝ оддаде посебно признание на Камила: Војвотката од Корнвол со титула Кралска Дама од Редот на Жартиерата

2 mins read

Кралицата Елизабета ја назначи Камила, војвотката од Корнвол да биде Кралска Дама од Редот на Жартиерата.

Дополнително, бароницата Валери Ен Амос беше прогласена за Дама придружничка, а поранешниот премиер Тони Блер ја доби титулата Витез придружник од најблагородниот Орден на жартиера.

Орденот на жартиерата е основан од Едвард III во 1348 година и е највисокиот витешки ред во британскиот систем на почести. Бројот на придружници е ограничен на 24, иако надбројните членови не се вбројуваат во овој збир.

Редот ја вклучува кралицата, која е суверен на Жартиерата, неколку високи членови на кралското семејство и 24 витези избрани како признание за нивната работа. Витезите на Жартиерата се избираат лично од монархот за да им се оддаде чест на оние кои имале јавна функција, придонеле за националниот живот или лично му служеле на монархот.

Други членови на Редот го вклучуваат принцот Вилијам, кој беше прогласен за Витез во највисокиот ред на витештвото во Обединетото Кралство во 2008 година, како и принцот Чарлс.

Сер Винстон Черчил и принцот Филип, исто така, беа одликувани со чест во нивниот живот.

Голема поворка на витезите се одржува во замокот Виндзор секој јуни, придружена од бенд што маршира и Офицери на Редот, сите во голема свечена облека. Домаќин е кралицата Елизабета, а церемонијата на Редот на Жартиерата е една од најголемите врвни точки во кралскиот календар.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што не очекува од спортот во 2022: Традиционално ракометарите први на терените, дали „рисовите“ ќе ја завршат годината со мундијалски настап

Следно

Трагедија во Холандија: 12-годишно дете загина при огномет

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian