Косово се надева на визна либерализација за време на француското претседателство со ЕУ

2 mins read

Дипломатите на ЕУ не знаат колку Франција ќе се заложи за унапредување на уште едно важно прашање, а тоа е визната либерализација за Косово. Косово останува единствената земја во регионот без визна либерализација. Франција досега беше најмногу против одлуката во Советот за визна либерализација.

Но, дипломатите на ЕУ деновиве изјавија дека Косово сѐ уште не е во позиција да чека за визна либерализација, иако Европската комисија потврди дека се исполнети сите услови. Една од главните причини зошто некои земји од ЕУ не сакаат визна либерализација за Косово е затоа што некои земји го сметаат за „лошо искуство во случајот со Албанија и Грузија“, пишува Индекс онлајн.

-Кога беа либерализирани визите за Албанија и Грузија, Комисијата исто така рече дека се исполнети сите услови. Но, по укинувањето на визите, имавме многу луѓе кои дојдоа во нашите земји, вклучувајќи криминалци и екстремисти. Оваа либерализација беше злоупотребена. Соработуваме, либерализацијата ќе се случи во одреден момент, но тој момент не е сега, вели дипломатски извор, не сакајќи да прецизира дали се очекува некакво дејствување во таа насока за време на француското претседателство.

Франција денес го презеде ротирачкото претседавање со Советот на Европската унија, кое ќе трае до крајот на јуни. Франција постави голем број приоритети како тема што треба да се решат во првата половина од оваа година пред да ѝ го предаде ротирачкото претседателство на Чешка за втората половина од годината.

Покрај темите поврзани со зајакнувањето на стратешката автономија на ЕУ, зголемувањето на одбранбените капацитети, реформите во Шенген зоната, спроведувањето на еколошките цели, енергијата и други теми, Франција предупреди дека посебно внимание ќе се посвети на трошоците за Западен Балкан.

Се очекува и конференција за Западен Балкан за време на француското претседателство со ЕУ. Ова пред извесно време го соопшти претседателот на Франција, Емануел Макрон. Дипломатски извори во ЕУ велат дека оваа конференција нема да биде класичен самит ЕУ-Балкан, бидејќи тој ќе се одржи за време на чешкото претседателство со ЕУ во втората половина на годината.

Меѓу „конкретните проблеми“, според дипломатите, се актуелната политичка криза во Босна и Херцеговина и односите меѓу Косово и Србија, на кои Европската унија им помага во дијалогот во Брисел.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Им избега пред нос во Уругвај: Интерпол распиша потерница по фудбалер на Калјари кој ја малтретирал сопругата

Следно

Рецензија: „Don’t look up“ е огледало што ја зголемува, но не ја искривува реалната слика за човештвото

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian