Израел: Се појави „флурона“ – истовремена зараза со грип и коронавирус

1 min read

Првиот случај на „флурона” – истовремена зараза со коронавирус и грип, е забележан во Израел, а според локалните медиуми првата заболена е млада брмена жена која има благи симптоми и е примена во болницата Беилинсон во градот Петач Тикхва, јавува Индепендент.

Израелското министерство за здравство соопшти дека го проучуваат случајот за да утврдат дали комбинацијата од двете инфекции може да предизвика посериозно заболување.

Пациентката не била вакцинирана против коронавирус или грип, но немала особено силни симптоми. Таа се чувствува добро и се очекува да биде пуштена од болница во четврток.

Ова е прв документиран случај на истовремена инфекција со коронавирус и вирус на грип, но здравствените експерти веруваат дека имало и други кои не се документирани.

Бројот на случаи на зараза со коронавирус во Израел е во пораст. Секој ден се евидентираат околу 2.300 нови случаи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рецензија: „Don’t look up“ е огледало што ја зголемува, но не ја искривува реалната слика за човештвото

Следно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: стабилно и релативно топло време

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian