Арсовска ќе го продолжи проектот на Шилегов за забавен парк, се очекува годинава да биде готов

1 min read

Градоначалничката Данела Арсовска ќе го продолжи проектот за изградба на нов забавен парк почнат од нејзиниот претходник Петре Шилегов. Во моментов се изработува проектната документација која треба да биде готова за 2 месеци по што ќе почне постапката за партерно уредување на просторот и набавката на новите 20 реквизити.

„По Нова година ќе започне уредувањето на новиот луна парк, нема да чекаме уште 4 години. Ќе се пристапи кон монтирање на реквизитите кои се веќе набавени, а се вклопуваат и во новата проектна документација, за паркот да биде функционален. Дополнително ќе се набават 20 нови реквизити како што е предвидено со проектот“, рече градоначалничката Данела Арсовска.

Скопје нема забавен парк веќе 6 години.  

Извор: СДК

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Моите 1 + 5: По избор на Зоран Кардула – „Amarcord“од Федерико Фелини

Следно

Традиционалниот виенски концерт со помалку публика и без австрискиот канцелар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian