Вкусни и забавни пијалаци за добра новогодишна забава: Рецепти за новогодишни коктели

3 mins read

Кога некој ќе ни каже „Новогодишни рецепти“, прво што ни паѓа на памет се оние рецепти за Нова Година кои се однесуваат на храната. Но, сите знаеме дека за добра новогодишна забава, покрај добрата храна, важни се и добрите пијалоци – новогодишните коктели.

Можеме да се држиме до класиката и да пиеме „зимски“ пијалоци, но можеме и да се осмелиме да им понудиме на гостите, ако сме домаќини на новогодишна ноќ, коктели!

Еве неколку идеи за новогодишни пијалоци. Погледнете кои рецепти и најдобрите коктели за Нова Година се во мода овие денови:

коктели
Фото: Пиксабеј

Скај Клуб

– 0,25 dcl виски
– 0,1 dcl рум
– сок од еден портокал
– 3-4 коцки мраз
– парче портокал – за декорација

Во чаша ставете мраз и прелијте го со виски, цеден портокал и на крајот додадете рум. Послужете во ниски чаши украсени со парче портокал.

Бура

– 0,3 dcl виски
– 0,3 dcl сок од портокал
– 0,1 dcl сок од лимон
– сода вода
– 1 коцка шеќер

Во чаша ставете коцка шеќер и прелијте ја со виски, сок од портокал и лимон. Наполнете ја чашата со сода вода и послужете.

Каубој

– 0,5 dcl виски
– 0,25 dcl слатка павлака
– мраз

Истурете мраз во шејкер, исцедете ја ледената вода, прелијте го со виски и слатката павлака и потоа кратко и енергично протресете. Потоа истурете во чаша и послужете.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katsumi Iida (@atk2143)

Ова беа новогодишни рецепти за коктели кои можете да ги послужите секому. Но, за оние малку похрабрите, ова се вистинските рецепти за Нова Година:

 

Анаконда

– 0,15 dcl Бурбон
– 0,15 dcl Sambuca

Додадете ги состојките во шејкерот за мраз, а потоа протресете и процедете го напитокот во чаша. Додадете декорација и послужете.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Domenico Aprea (@mambo667)

Помеѓу

– 0,25 dcl коњак
– 0,25 dcl бел рум
– 0,25 dcl Cointreau
– сок од едно парче лимон

Истурете ги состојките во шејкер за мраз, а потоа протресете и процедете го напитокот во чаша за мартини.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David (@booze_ontherocks)

Сите овие рецепти за Нова Година сигурно ќе ви помогнат да ја направите вашата новогодишна прослава хит! Сите се испробани, и сите се забавни и неодоливи, како што треба да биде за Нова Година!

На здравје!

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Морнари на бугарски брод се заразени со коронавирусот, готвачот починал

Следно

Креаторот на „Squid Game“ најави уште две сезони

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian