Кисела Вода ќе објави меѓународен конкурс за Расадник

1 min read

Една од најголемите теми, која ја актуелизира МАРХ изминатите години беше темата за РАСАДНИК.

Денес, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски објави: „Стопиран е и планот за Расадник. Во истиот Комисијата констатира дека има 99 нови згради, па согласно барањата на граѓаните, заклучно со февруари, ќе биде објавен меѓународен конкурс за изработка на идејно решение за ДУП Расадник, по што најдоброто решение ќе го изберат граѓаните на Расадник. По изборот на идејното решение, ќе се пристапи кон изработка на новиот Детален Урбанистички План за Расадник.“

Повеќе можете да прочитате на МАРХ.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Три подароци кои никогаш не треба да им ги давате на другите

Следно

Видео: Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian