Турција денеска почнува со аплицирање на вакцината „Турковак“

1 min read

Турција денеска почнува со аплицирање на турската вакцина против ковид-19 „Турковак“, објави државната ТРТ Хабер, цитирајќи ги здравствените власти.

Министерот за здравство Фахретин Коџа на Твитер објави дека вакцината може да се даде и како засилувачка доза, без разлика каква вакцина била дадена претходно. Оние кои сакаат да се вакцинираат со овој препарат можат да закажат термин во градските болници во државата од каде ќе започне вакцинацијата. И самиот Коџа вчера ја прими вакцината „Турковак“ како засилувачка доза, заедно со членовите на специјализираниот научен совет за контрола на коронавирусот.

Турската вакцина „Турковак“ доби одобрение за итна употреба минатата недела. Со воведувањето на „Турковак“, Турција стана деветта земја во светот што произведува сопствена вакцина против ковид-19. Досега во државата се аплицирани 130 656 206 дози вакцина против коронавирус. Вкупно 56,87 милиони луѓе биле имунизирани со најмалку една доза, 51,53 милиони со две дози, а 18,34 милиони примиле трета доза вакцина додека 83,01 отсто од возрасната популација се вакцинирани со две дози, покажуваат официјалните статистички податоци.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: „Ѓаволско“ полувреме на Јунајтед за победнички крај на 2021 година

Следно

Новогодишни традиции: Како се облекува светот за да има среќна Нова Година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian