Трагично откритие: Кои биле последните зборови на Авичи пред да си го одземе животот

5 mins read

Фановите на Авичи беа уништени кога шведскиот диџеј си го одзеде животот на 20 април 2018 година, а сега нова книга посветена на музичарот ги открива кои биле неговите последни зборови пред да си го одземе животот.

Неговите последни записи во дневникот напишани пред неговото самоубиство ќе бидат објавени во претстојната книга на Манс Мосесон, „Тим – Официјалната биографија на Авичи“. Книгата ќе биде објавена на 18 јануари и во неа детално ќе бидат опишани проблемите со менталното здравје и злоупотребата на супстанции на текстописецот на „Levels“.

avicii
Фото: EPA/JASON SZENES

Авичи, чие родено име беше Тим Берглинг, почина во Мускат, Оман, кога имаше само 28 години. Тој користел стаклено шише за да изврши самоубиство.

Авторот водеше разговори со неговите родители, Анки и Клас Берглинг, како и со семејството, пријателите и колегите за неговиот живот и кариера, а записите се од неговата рехабилитација и престој во болница поради злоупотреба на дрога и алкохол.

„Ми беше тешко да прифатам никогаш повеќе да не пијам, иако силно предложија од сите лекари да почекам барем една година пред да се напијам пиво“, напишал музичарот во својот дневник.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Avicii (@avicii)

„Се разбира, не ги слушав повеќето лекари, ја слушав двојката која ми кажа дека е во ред ако бидам внимателен. Бев неук и наивен и го обиколував светот, сè уште на бескрајната турнеја – затоа што кога еднаш ќе ја заокружите погодете што? Почнувате одново.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Avicii (@avicii)

„Тие денови во болница беа деновите со најмногу анксиозност и стрес на кои можам да се сетам на изминатите шест години, тоа беа моите вистински одмори, колку и да звучи депресивно“, додава тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Avicii (@avicii)

„Олеснувањето да се премине од екстремна болка до ништо, знаејќи дека никој не очекува ништо друго од вас освен да почекате (што е единствениот начин за лекување на панкреатитис) и потоа да се опоравите, беше огромно. Беше екстремно олеснување со оглед на лудиот распоред што го одржував до тој момент“, напиша тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Avicii (@avicii)

Авичи поминал време во центарот за рехабилитација Ибица Смир во 2015 година по интервенција од неговото семејство. Додека бил таму пишувал за својата болка.

„Треба да ми се објасни многу логично и пештерски за вистински да ја разберам неговата природа и како ми штети. Уф, болка. Зошто ме боли сега? Непријатно чувство. Идниот Тим ​​се справува со болката. Идниот Тим ​​подобро се справува со болката отколку сегашниот Тим ​​бидејќи веќе има премногу сегашни болки кои се поитни за справување“.

avicii
Фото: EPA-EFE/JOSE SENA GOULAO

Тој почна да ги користи техниките на лекови кои се гледаат во учењата на Махариши Махеш Јоги. Јоги беше индиски верски водач кој се фокусираше на обидот да се достигне најдлабоката состојба на свеста во себе. Музичарот медитираше со часови, иако препорачаното време беше само 20 минути дневно.

„Се чувствувам како да сум во нов стандарден режим на битие кој е многу нов и малку застрашувачки. Се чувствував како стравовите од последните неколку дена да ми предизвикаа хаос, но се сеќавам на советот да се фокусирам на моето дишење“, напишал тој во својот дневник за неговото новооткриено просветлување

Само еден ден пред неговата смрт, еден познаник на Авичи со кој се сретнал на неговото патување во Оман, го контактирал неговиот татко бидејќи бил загрижен за неговите медитации. Пријателот објаснил дека не јаде и не зборува.

Лицето подоцна му се јавило на таткото на Авичи за да го извести за самоубиството на неговиот син.

„Пролевањето на душата е последната приврзаност, пред да се рестартира!“, гласела неговата последна порака во неговиот дневник.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од понеделник без ветеринарна инспекција на границите меѓу земјите од „Отворен Балкан“

Следно

Кои се најчестите причини за опаѓање на косата?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian