Староновогодишна торта со ореви: Се правела во секоја куќа во поранешна Југославија, но денес ѝ нема рамна!

1 min read

Дали овој вкус ве потсетува на вашето детство, времето кога бабите правеа едноставни колачи од ореви, јајца и чоколадо?

Новогодишните празници се вистинско време да ги пронајдете оние стари рецепти од готвачот на вашата баба  кои за миг ќе ве вратат во детството. Еден таков рецепт ви пренесуваме денес. Торта која сите ја сакаат, рецепт кој ќе го чувате засекогаш.

Состојки

– 150 гр ореви
– 2 јајца
– 60 гр шеќер
– ванилин шеќер
– 200 мл млеко
– 100 мл масло
– 270 гр брашно
– прашок за пециво
– 10 лажици шеќер
– 6 лажици вода
– 150 гр чоколадо
– 10 лажици шеќер
– 6 лажици вода
– 50 гр бисквити

 

View this post on Instagram

 

A post shared by We.bakery (@rosaman.bakery)

Подготовка

Добро изматете ги јајцата и шеќерот со постепено додавање на шеќерот. Додадете ванилин шеќер, млеко и маслото. Додадете брашно и прашок за пециво. Промешајте со рачно и додадете ги мелените ореви.

Печете на 180С.

Едноставно, лесно и многу вкусно!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Indra (@ischnepp)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рама: Ако Бугарија продолжи со ветото, Албанија ќе бара одвојување од Северна Македонија на патот кон ЕУ

Следно

МЗ: Не е сигурно дека пациентот од Струга е заразен со сојот омикрон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian