Назначено за „швалери“: „Сталкер“ софтвер шпионира мобилни уреди

3 mins read

Значителен дел од луѓето (30%) не гледаат никаков проблем во следењето на својот партнер преку шпионски софтвер, покажува глобалното истражување на безбедносната компанија Kaspersky.

Таканаречениот „stalkerware“ софтвер му овозможува на сторителот дигитално да ја следи приватноста на друго лице преку мобилен уред без согласност на жртвата. Мнозинството од испитаниците (70%) не сметаат дека е прифатливо да се следи партнерот без согласност, но останатите 30% не гледаат проблем во таквиот чин. Згора на тоа, тие сметаат дека тоа е прифатливо во одредени околности.

Од оние кои веруваат дека одредени причини го оправдуваат тајното следење, речиси две третини (64%) би го сториле тоа ако мислат дека нивниот партнер изневерува, ако тоа е поврзано со нивната безбедност (63%) или ако мислат дека е вклучен во криминал. активност (50%).

Гледајќи ги географските разлики, највисокото ниво на договор за надзор генерално се среќава кај луѓето во азиско-пацифичкиот регион (24%), додека во Европа (10%) и Северна и Јужна Америка (8%) Малкумина од испитаниците сметаат дека ова е прифатливо.

„Сталкер“ е софтвер за надзор што луѓето обично го користат за да го шпионираат својот партнер. Комерцијално е достапен и лесен за инсталирање на нечиј паметен телефон. На сторителот му треба физички пристап до телефонот на неговата жртва само еднаш за да го активира софтверот. Според студијата, повеќето луѓе доволно му веруваат на својот интимен партнер за да му ја дадат оваа можност во одреден момент.

Податоците покажуваат и дека 15% од испитаниците биле обврзани од партнерот да инсталираат апликација за следење. За жал, факт е дека 34% од оние кои одговориле на ова прашање веќе доживеале насилство од интимен партнер.

Надзорот преку Интернет може да биде уште еден начин за примена на принуда во интимните односи. Софтверот за следење е достапен на интернет, се крие во уред и обезбедува пристап до различни лични информации, како локација на уредот, историја на прелистувач, текстуални пораки или разговори на социјалните мрежи.

Истражувањето покажа дека повеќето луѓе не знаат што е софтвер за следење – така рекле 60% од испитаниците. Има некои важни разлики во нивото на свесност за „сталкер“ софтверот. Прво, повеќе мажи се свесни за неговото постоење и употреба отколку жени. И второ, помладите се попознати од постарите.

Според Kaspersky, од јануари до октомври 2021 година, речиси 28.000 мобилни корисници биле погодени. Во овој период, имаше повеќе од 3.100 случаи во ЕУ и повеќе од 2.300 засегнати корисници во Северна Америка.

Русија, Бразил и САД се трите водечки земји во однос на најпогодените земји во светот досега. Германија, Италија и Обединетото Кралство соодветно се првите три најпогодени земји во Европа.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

ФОТО | Андријана Јаневска и Гино прославија 12 години брак: Нека ви се множат!

Следно

Стојкоски: Граѓаните на Ѓорче Петров најмногу се жалат на урбанистички проблеми

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian