ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Облачно и врнежливо време

1 min read

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен, а во вечерните часови повремено на некои места засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со услови за повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен, а во вечерните часови повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 8 степени.

Потоа утре ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, додека од петок па натаму времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува на интензитет. Температурите и понатаму ќе бидат натпросечно високи и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Особено топло и стабилно ќе биде во првите денови од 2022 година, односно за време на викендот кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 16 степени.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бебе Реџа со емотивна исповед: Не се чувствувам удобно во сопственото тело

Следно

Вонредна состојба во Бразил: Поплавите направија хаос во 116 градови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian