Во скопската ЗОО се роди ново бебенце- редок вид белорак гибон

1 min read

Зоолошката градина во Скопје објави дека во нивното животинско царство се родило уште едно бебенце, станува збор за редок вид белорак гибон.

-Во Зоо Скопје, на мама Бетка и тато Џорџ им се роди уште едно бебенце од видот белорак гибон. Полот се уште не го знаеме бидејќи не сакаме да ја вознемируваме мама, а бебето има и постара сестричка-Софи, која се роди пред околу две години и за која пишуваа сите светски медиуми, токму поради фактот што гибоните се еден од најзагрозените видови и носењето подмладок на свет е реткост и во природата и во зоолошките градини. Белораките гибони во природата се загрозени на повеќе начини: најприсутна закана е губитокот на нивните живеалишта, односно масовната сеча на дрва, изградба на патишта, земјоделски активности, туризам, шумски пожари, неконтролирано уништување на шумите, изградба на нови села и насади на маслодајни палми… Се надеваме дека светот нема да дозволи повеќе овој вид да биде загрозен. Да ни е живо и здраво новото бебенце гибон, стои во нивната објава на фејсбук. 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Колку, всушност, е старо вашето тело? Овој едноминутен тест ќе ви ги открие вистинските години

Следно

Ковид: САД бележат рекорден број инфекции, омикрон и понатаму рапидно се шири во Европа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian