ВИДЕО | Стојмановски: 2021 година во спортот може да се оцени како мошне успешна

1 min read

Годинава што изминува може да се оцени како мошне успешна. Имавме резултати со наднаслов за првпат во историјата – пласманот на фудбалерите на ЕП, пласманот во баражот за СП и првото Олимписко финале во македонскиот спорт што до сега не беше случај, изјави за Утрински брифинг, уредник во Слободен печат, Милорад Стојмановски.

-Ова е потврда дека, ако се вели дека спортот е огледало на вкупното општествено живеење, не мора секогаш да биде така. Тоа е поука за секој од нас да си ја гледа работата, вели Стојмановски.

Тој во разговорот потенцира дека спортските успеси не изостанаа и покрај низата политички и здравствени проблеми со кои се соочуваше земјата во текот на целата оваа година:

-Секој може да се жали на амбиентот, на политичките прилики, на здравствена криза и други проблеми, но ако секој се занимава онака како што знае и умее и го даде својот максимум кон сопствената цел што ја поставил, токму спортот докажа дека може да се покаже нешто, вели Стојмановски.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Тунтев: Изолациите се убиствен фактор за развој на воздушниот сообраќај

Следно

Колку, всушност, е старо вашето тело? Овој едноминутен тест ќе ви ги открие вистинските години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian