СЗО: Опасноста од омикрон е сè уште „многу голема“

1 min read

Опасноста од многу заразна верзија на омикрон коронавирус во светот останува „многу висока“, предупреди во средата Светската здравствена организација (СЗО).

„Глобалниот ризик поврзан со новата варијанта на „омикрон“ што предизвикува загриженост останува многу голема“, предупредува СЗО во својот неделен епидемиолошки извештај.

„Сигурни докази покажуваат дека варијантата „омикрон“ се шири побрзо од „делта“, со двојна стапка на раст од два до три дена“, додаде СЗО, истакнувајќи дека „брзо зголемување на инциденцата на случаи е забележано во голем број земји.

„Поголемата стапка на ширење веројатно ќе биде поврзана со губење на имунитетот и поголема способност за пренесување на верзијата „омикрон“, додава истиот извор.

Во текот на изминатата недела, според СЗО, вкупниот број на новозаразени е зголемен за 11 отсто во однос на претходната недела, а бројот на починати е намален за 4 отсто.

„Тоа значи нешто помалку од 5 милиони нови инфекции и повеќе од 44.000 смртни случаи“, додаде СЗО.

Најголем број заболени пријавиле САД, Обединетото Кралство, Франција и Италија.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Најдобрата замрзната храна за слабеење

Следно

Со рекордни средства за субвенции за инвертер клими Град Скопје „ќе се бори“ против загадувањето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian