СЗО: Омикрон и делта создаваат „цунами од случаи“ на новозаразени

1 min read

Истовременото ширење на сојот делта и на сојот омикрон на коронавирусот создава „цунами од случаи“, нагласи на прес-конференција денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

– Многу сум загрижен што омикрон, што лесно се пренесува и се шири во исто време со делта, води до цунами од случаи, изјави тој, додавајќи дека тоа е двојна закана што доведе до нагло зголемување на хоспитализации и смртни случаи.

Тедрос го повтори својот повик до земјите да дистрибуираат дози на вакцини против коронавирусот поправедно и предупреди дека акцентот на засилувачките дози во побогатите земји може да доведе до недостиг на вакцини во посиромашните земји.

Тој рече дека СЗО е посветена да обезбеди секоја земја да достигне стапка на вакцинација од 70 проценти до средината на 2022 година, што ќе помогне да се стави крај на критичната фаза на пандемијата.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Програма за дочек на 2022 во Скопје: Оваа Нова година само со македонски изведувачи

Следно

Рашковски вели дека спорниот скап автомобил бил „крш“, ДКСК – дека ќе одлучи Обвинителството

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian