Што се случува со телото ако НЕ ЈАДЕТЕ МЕСО ЕДЕН МЕСЕЦ?

4 mins read

Ако размислувате да пробате како е да живеете без месо и млечни производи еден месец, знаете дека тоа ќе ви влијае на многу начини.

Гастроентерологот д-р Шилпа Равела вели дека „диетата од растително потекло има многу добри ефекти и затоа ја препорачува на многу нејзини пациенти“. Таа меѓу другото наведува дека оваа диета го намалува ризикот од хронични болести и дебелеење.

Но, пред да го испробате овој тип на диета, знајте дека нема да ви биде лесно, особено ако сте навикнати секојдневно да уживате во месото и месните производи.

За полесно да одлучите малку да се помачите, дознајте што да очекувате од веганската исхрана.

Веројатно ќе изгубите тежина

„Многу од моите клиенти се изненадени од тоа колку е лесно да се губи телесната тежина кога ќе се префрлат на растителна исхрана“, вели нутриционистката Џенифер Мимка.

Ова делумно се должи на фактот дека храната од растително потекло која содржи протеини содржи помалку калории од месото, вели нутриционистката Натали Ризо.

Друга можна причина зошто луѓето на веганска исхрана брзо губат тежина е тоа што не јадат грицки и слатки, бидејќи повеќето од нив содржат храна од животинско потекло.

Меѓутоа, ако јадете премногу јаглехидрати на вегански режим, за да го надоместите месото и млечните производи, можете да се здебелите.

Вашето чувство за вкус ќе се промени

Многу луѓе кои пробале веганска исхрана велат дека нивниот вкус значително се променил.

„Сега целото сетило за вкус е поизразено, а храната ми носи многу повеќе задоволство. Исто така, мојата неверојатна желба за слатки исчезна“, вели Александра Абрамијан, девојка која неодамна се префрлила на оваа диета.

А науката потврдува дека ако неколку недели не јадете брза храна и производи од животинско потекло полни со сол, масти и шеќер, сетилото за вкус се менува, откако тоа станува многу поостро.

Ќе имате повеќе енергија

„Веднаш забележав дека имам повеќе енергија“, вели нутриционистката Мимка. „Утринската шолја кафе беше се што ми требаше за да имам енергија за цел ден, додека претходното посегнував по втората шолја околу еден попладне“.

Засега нема научни податоци дека веганската исхрана навистина го зголемува нивото на енергија, но можно е тоа да се должи на поздрава исхрана, избегнување брза храна и шеќер кои вообичаено се наоѓаат на чинијата, што доведува до нагли промени на шеќерот во крвта. нивоа.

Кожата ќе биде почиста

Веганите велат дека ваквата диета им ја оживеала кожата, и дека сега е многу почиста. Причина за тоа, пак, може да биде исфрлањето на шеќерот од исхраната, за што секој дерматолог ќе каже дека не е добар.

Можеби почесто ќе бидете гладни

Додека некои луѓе навистина ја сакаат веганската исхрана, други велат дека страдаат од постојан глад, што ги прави многу уморни на крајот од денот.

Можна е нерамнотежа на витамини

Колку што веганската исхрана може да биде добра за вашето здравје, постои потенцијален ризик од недостаток на витамини, особено Б12.

Покрај тоа, може да има недостаток на омега-3 масни киселини, кои може да се најдат во лененото семе и јаткастите плодови.

Доколку ја следите оваа диета, не би било лошо да го проверите нивото на витамини и да се консултирате со лекар доколку ви требаат некакви суплементи.

Има промена во микробиомот

Бактериите во цревата имаат големо влијание врз здравјето. Поради храната која сите често ја јадеме – брза храна и слатки – се намалува бројот на добрите, а се зголемува бројот на лошите бактерии.

Од друга страна, веганската исхрана е богата со растителни влакна, кои би можеле да придонесат за развој на добри бактерии и тоа само по неколку дена од оваа диета.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Морничави пророштва на Нострадамус за 2022 година – глад, војни, инфлација…

Следно

Град Скопје: Надворешната изградба на Универзална сала ќе се заврши, за внатрешната реконструкција претходната градска власт нема ниту проект

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian