САД го менуваат планот, носачот на авиони „Труман“ останува во Европа

2 mins read

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин одлучи да го остави носачот на авиони во Средоземното Море, кој требаше да замине на мисија во Персискиот залив, со цел да ги „смири“ Европејците поради тензиите со Русија, соопшти денеска Пентагон.

Носач на авиони „Хари Труман“ EPA-EFE

 

„Секретарот за одбрана му нареди на на УСС, Хари С. Труман, да остане во Европската командна оперативна зона (Еуком), наместо да се упати кон оперативната зона на централната команда (Центком), како што беше планирано“, соопшти Пентагон за агенцијата АФП.

Носач на авиони „Хари Труман“ EPA-EFE

Потреба од постојано присуство во Европа

Не спомнувајќи ги тензиите околу Украина, која, заедно со западните сојузници, ја обвинува Москва дека собира десетици илјади војници на нејзината граница за можна инвазија, американскиот секретар за одбрана рече дека промената на рутата „ е поради потребата од постојано присуство на морнарицата на САД во Европа“.

Неопходно е да ја потврдиме нашата посветеност на нашата заедничка одбрана пред нашите сојузници и партнери“, додаде американскиот секретар за одбрана

Носач на авиони „Хари Труман“ EPA-EFE

УСС Хари Труман и неговата десантна група впловија во водите на Медитеранот на 14 декември, со намера да стигнат до Персискиот залив преку Суецкиот канал.

Русија и САД се договорија да одржат разговори за Украина и европската безбедност на 10 јануари, по што ќе следи состанок НАТО-Русија два дена подоцна и рунда разговори во рамките на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јакимовски за 50 дена вратил поголем дел од долгот на општина Карпош

Следно

Маричиќ: Би презел било која должност која би ми ја понудил новиот мандатар Ковачевски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian