Русија и Белорусија планираат да одржат заеднички воени вежби во почетокот на идната година

1 min read

Русија и Белорусија планираат да одржат заеднички воени вежби во февруари или март 2022 година, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин по средбата со белорускиот лидер Александар Лукашенко.

Лукашенко побара од Путин да не ја прекинува соработката во воениот и воено-индустрискиот сектор.

Планираните вежби на белоруска територија доаѓаат во време на тензии Исток-Запад, јавија британски медиуми. Москва го повикува НАТО да вети дека нема да ја прифати Украина во пактот, која се граничи со Русија и Белорусија. Украина вели дека Русија се подготвува да изврши инвазија на нејзина територија, додека Москва негира.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Столе Додевски е прогласен за најдобар полицаец во општина Гази Баба

Следно

Османи откри содржина на предлог што Македонија го отфрлила: Захариева барала да објаснуваме зошто постоиме!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian