Роналдо доби статуа во Индија, навредени граѓани вееја црни знамиња во знак на протест

1 min read

Еден од најдобрите фудбалери во светот, Кристијано Роналдо доби златна статуа во индиската држава Гоа, но имаше голем број поплаки меѓу локалното население кои тврдат дека тоа е навредливо за оние кои настрадаа за време на претходната колонизација на индиската држава од страна на Португалија.

Статуата на Роналдо, според властите, требало да ги „инспирира“ младите луѓе во регионот, но наместо тоа предизвикала бројни реакции.

Некои локални жители велат дека гестот повторно ги отворил старите рани во време кога се одбележува 60-годишнината од ослободувањето на Индија од португалските колонизатори.

Изградбата на статуата чинела 16.000 долари, а критичарите за златната статуа на Роналдо велат дека наместо тоа требало да ги слави индиските спортисти и дека нејзиното поставување е несовесно, со оглед на тоа што пристигнало за време на годишнината од прекинот на односите на Гоа со Португалија.

Поради статуата на Роналдо локалното население вееше црни знамиња во знак на протест, пишува „Тајмс оф Индија“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Не ми се гледа како страшно Бугарите да влезат во Уставот, вели Андреј Петров

Следно

Откриена вистинската причина за смртта на Мерима Његомир: Ја лекувале од бактерија додека ја јадел карциномот!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian