Најдобрата замрзната храна за слабеење

1 min read

Кога ќе помислите на замрзната храна, на ум може да ви дојдат висококалорични храни за микробранови и десерти, а вистината е дека многу замрзната храна се полни со несакани состојки кои нема да го подобрат вашето здравје. Меѓутоа, ако правилно ја користите замрзнатата храна, тие можат да бидат одличен сојузник за слабеење.

Секој пат до губење на тежината е различен и има илјадници различни оброци, дури и замрзнати кои можат да ви помогнат да изгубите тежина. Сепак, нутриционистот за порталот EatThis советува конзумирање на замрзната зелена соја.

Бидејќи најголемиот проблем на секое дете е чувството на глад, важно е да најдете нешто што ќе ве засити без да акумулира вишок калории. Зелената соја е еден од оние оброци кои нема да ве остават гладни.

Порција од 100 грама содржи само 118 калории.

Подлабоката анализа на ова растение открива дека калориите доаѓаат од сложените јаглехидрати кои бавно се варат. На телото му треба многу повеќе време за да ги свари овие јаглехидрати, така што чувството на ситост трае подолго. Всушност, повеќето од јаглехидратите во зелената соја доаѓаат од влакна.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 29 декември: Шармот ќе ви помогне да постигнете што сакате

Следно

СЗО: Опасноста од омикрон е сè уште „многу голема“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian