Концентрациите на ПМ10 честички во Скопје и Струмица паднаа под прагот на алармирање

1 min read

Средните дневните концентрации на ПМ10 честички во воздухот во текот на вчерашниот ден беа под дефинираниот праг на алармирање од 150 микрограми на кубен метар на мерните места.

Најзагрозени беа Скопје – Центар, Гази Баба, Лисиче и Ректорати, како и Струмица, покажуваат податоците на Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздухот (ДАМСКВ).

По два дена алармантно високо ниво на концентрации на ПМ10 честички на овие пет мерни места, тоа падна под дефинираниот праг на алармирање,  информира Министерството за животна средина и просторно планирање.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Борбата за школување во Венецуела

Следно

Ѓоргоноски: Создаваме услови секое дете да ги покаже своите афинитети кон ракометот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian