Ердоган преку реформите во економијата се подготвува за предвремени избори, сметаат аналитичарите

5 mins read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ефективно ја отвори вратата за предвремени избори, сметаат политичките аналитичари, по двете големи неодамнешни најави – зголемувањето на минималната плата за 50 отсто и шемата за заштита на депозитите што го спаси падот на валутата, пишува Ројтерс.

Најавите дојдоа во рок од пет дена една од друга, бидејќи кризата со падот на турската валута го достигна врвот на 20 декември, откако лирата падна на рекордно ниско ниво од 18,4 за долар, длабоко потресувајќи ја економијата на Турција.

Ердоган и високи функционери од неговата владејачка партија АКП постојано ја отфрлаа идејата за предвремени претседателските и парламентарните избори.

Но, ублажувањето на платите во 2022 година и остриот пресврт на лирата, сугерираат дека Ердоган можеби ќе сака да дејствува наскоро, по долгиот пад на неговиот рејтинг во анкетите.

Аналитичарите сметаат дека неговите соопштенија ги повторуваат минатите предизборни ветувања за да ги докаже неговите лидерски ингеренции. Предвремените анкети може да ја расипе самодовербата на опозициската коалиција, која сè уште не се договорила за претседателскиот кандидат.

„Одлуките оставија впечаток дека партијата и Ердоган се одлични менаџери на економијата“, рече Мехмет Али Кулат, претседател на МАК Консалтинг.

„За Ердоган, успешна приказна „во последен момент“ се појавува пред секои избори“, рече тој. „Гледаме дека во овој процес тој ќе биде претставен како политички лидер кој го победи доларот и ја наруши играта на странските сили.

Сепак, ефективноста на пораката ќе зависи од насоката на лирата и инфлацијата, како и од нивното влијание врз Турците на кои им е намалена потрошувачката моќ.

Позитивен моментум

За да ја зајакне лирата, Ердоган објави шема во која државата ги заштитува депозитите во конвертирани лири од идни загуби во споредба со поголемите валути.

Со помош на интервенции на пазарот поддржани од државата, овој потег го запре падот на валутата предизвикан од сопствената политика на Ердоган за намалување на каматните стапки и покрај тоа што инфлацијата достигна 30% овој месец.

Сепак, шемата ризикува дополнително да ги зголеми цените и фискалниот долг во месеците што следат, велат економистите.

Ердоган ја следи изборната политика

Омер Таспинар, експерт за Турција во Брукингс и професор на Универзитетот за национална одбрана, рече дека Ердоган „веќе ја следи изборната политика“ со зголемување на куповната моќ на граѓаните.

„За да го запре крварењето, тој практично ја индексираше вредноста на банкарските сметки во домашната валута со доларот“, рече тој. „Сите тие имаат за цел да создадат позитивен моментум пред тој да распише предвремени избори.

Годините на двоцифрена инфлација ја скратија заработката на Турците, зголемувајќи го негативниот рејтинг на Ердоган до нивоа слични на оние во 2015-та година, се вели во истражувањето на МетроПол спроведено овој месец.

„Изборната економија се спроведува“, рече претседателот на Метропол, Озер Сенчар, додавајќи дека фискалната поддршка може да помогне да се придобијат неопределените гласачи на АКП.

„Идејата дека „началникот“ Ердоган може да го реши овој проблем ќе стане широко распространета“, рече тој. „Ги нарекувам изборите неизбежни. Три месеци подоцна ќе видиме дека вреднувањето на парите што ги добиваат луѓето ќе стане бесмислено. Ако Ердоган чека една година на изборите, тој може да изгуби“.

Ердоган ја отфрли идејата за предвремени избори, што ги сакаат опозициските водачи за да можат да ја сменат неговата „нова економска програма“ фокусирана на извозот, кредитите и ниските стапки.

„Изборите не се на дневен ред. Тие се планирани за 2023 година“, изјави официјален претставник на АКП за Ројтерс, истакнувајќи дека моралот се зголемил во партијата и во Турција во текот на минатата недела. „Ќе има нови чекори кои ќе ги растеретат другите сегменти од општеството.

Друг висок функционер на АКП рече дека долгорочните ефекти од чекорите ќе ја зголемат нејзината поддршка.

„Паничната атмосфера во земјата исчезна. Сега мирно ќе продолжиме да ги правиме вистинските чекори“, рече функционерот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МРТВ ќе ги пренесува натпреварите на Македонија на Европското првенство 2022

Следно

Дали знаете салото околу половината до која сериозна болест може да ве доведе?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian