Виери ги предупредува „Азурите“: Ќе биде тешко да се победи Македонија

1 min read

Актуелниот европски шампион Италија во полуфиналето од бараж натпреварите за пласман на Светското првенство во Катар ќе игра против Македонија, а поранешниот репрезентативец на „азурите“ Кристијан Виери предупредува дека „рисовите“ ќе бидат незгоден противник.

Победникот од дуелот Италија – Македонија во финалето од баражот ќе игра против подобриот од мечот помеѓу Португалија – Италија.

– Се доведовме во голем проблем. Ќе биде тешко да се победи Македонија, а потоа Турција или Холандија и тоа на гости. Врз фудбалерите ќе има голем притисок, а тогаш е многу тешко да се игра – изјави поранешниот фудбалер на Милан, Интер, Јувентус, Лацио, Атлетико Мадрид и на италијанската репрезентација.

Виери исто така вели дека верува во своите сонародници, и со предупредувањето сака да ги подготви за тоа што ги очекува против Македонија.
– Тоа се момци кои триумфираа на Европско првенство и ја знаат тежината и вредноста на синиот дрес. Триумфот на Евро 2020 не беше главен приоритет, туку само да се одигра добар турнир и на крајот испадна најдобро. Но, сега треба да се помине баражот од два натпревари. Италија мора да игра на СП, а притисокот е се поголем и поголем. Идната година ќе го видиме карактерот на нашите репрезентативци – додава Виери.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ковачевски: Обезбедуваме ваучери за електрична енергија за 45.000 граѓани

Следно

Мраз скршил стакло на авион додека летал на висина од 11.000 метри

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian