ВИДЕО: Кошаркарите на Црвена звезда го совладаа Баерн Минхен во Евролигата

2 mins read

Кошаркарите на Црвена звезда дома ја совладаа екипата на Баерн од Минхен со 81:78 во последниот натпревар од 16. коло во Евролигата.

Најдобар учинок во српската екипа имаше Калиниќ со 20 поени (седум скокови), а за германскиот претставник Лучиќ посигна 21 поен.

Белградските „црвено-бели“ ја имаа најголемата предност во првата четвртина со резултат 14:11, така што германскиот тим со серија од 8:0 успеа да дојде до пет поени разлика. Во самиот финиш од првата делница Ивановиќ со тројка им донесе предност на „црвено-белите“ (20:19), а во последната секунда кош за Баерн постигна Хантер.

Продолжението донесе подобра игра на Баерн и водство од 22:29, но домашните успеаја со тројката на Лазиќ да го сменат резултатот и да поведат 33:31. Звезда на полувремето замина со предност од 46:45, со само два промашени шута за три поени (7/9).

Домашниот тим успеа да дојде до најголеми плус пет во третиот дел (56:51), но Баерн направи пресврт со серија од 9:0. Црвена звезда потоа одговори со серија од 7:0, а потоа поведе со 65:62. Потоа Лучиќ со својата четврта тројка во тој дел го израмни резултатот, а Хантер со забивање го доведе баварскиот тим во водство (65:67).

Домаќините до победата дојдоа во последната четвртина, по одличната игра во одбраната. Звезда го прими осмиот кош на само 23 секунди до крајот, а победата до крајот не беше доведена во прашање.

Евролига, 16. коло
Денеска, резултати –

Уникс Казан – Жалгирис Каунас 66:53
Алба Берлин – ЦСКА Москва 90:93
Монако – Зенит Петербург 74:85
Олимпијакос – Лион-Вилербан 89:54
Црвена звезда – Баерн 81:78

Табела:

1. Барселона 14-2
2. Реал Мадрид 13-3
3. Олимпијакос 11-5
4. Уникс Казан 10-6
5. Олимпиа Милано 10-6
6. Зенит Петербург 10-6
7. ЦСКА Москва 10-6
8. Анадолу Ефес 8-8

9. Фенербахче 7-9
10.Макаби Тел Авив 7-9
11.Црвена звезда 7-9
12.Баерн 7-9
13.Лион-Вилербан 7-9
14.Монако 6-10
15.Алба Берлин 5-11
16.Баскониа 5-11
17.Панатинаикос 4-12
18.Жалгирис Каунас 3-13

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Русите тврдат дека нивната вакцина „спутник“ штити од омикрон

Следно

Почина Младен Налетилиќ Тута, осуден воен злосторник

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian