Средба Петков – Столтенберг: Бугарија ќе продолжи да ги модернизира своите вооружени сили

1 min read

Со посета на седиштето на НАТО започна еднодневната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков и делегација предводена од вицепремиерот и министер за финансии Асен Василев и министерката за надворешни работи Теодора Генчовска, пишува БГНЕС.

Според Петков, важно е да има синергија на цивилна и воена инфраструктура. За време на неговиот состанок со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, бугарскиот премиер истакна дека Бугарија ќе продолжи да ги модернизира своите вооружени сили и да се прилагодува на стандардите на НАТО, со амбиција на Софија да ги зголеми трошоците за одбрана до 2024 година. 2% од бруто домашниот производ, вклучително и преку инвестиции во цивилна инфраструктура со двојна употреба.

Петков смета дека за ова може да придонесат проекти како што е иден нов мост на Дунав кај Русе, кој ќе биде трет.

За време на разговорите, Бугарија беше пофалена за нејзините напори и придонес за стабилноста на Западен Балкан. Бугарија е важен сојузник, особено важен за безбедноста во регионот на Црното Море, вклучително и во контекст на ситуацијата во и околу Украина, рече Јенс Столтенберг пред Кирил Петков. НАТО ќе ја поддржи стабилноста на земјите од црноморскиот регион. Генералниот секретар на НАТО, исто така, го пофали фактот дека Бугарија ја потврди својата посветеност да продолжи да ги зголемува трошоците за националната одбрана.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонија со 24 ракометари во подготовките за Европското првенство 2022

Следно

Мисиците „покосени“ од коронавирусот: Одложен изборот за Мис на светот!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian