Снег паѓа вечерва во Маврово, Крушево и на превоите Стража и Плетвар

1 min read

Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Маврово, Крушево и на планинските превои Стража и Плетвар, информираат од АМСМ.

Сообраќајот на патниот правец Струмица – Мокрино – Смолари кај Мокрински извори е во прекин поради нанос на коловозот и поплава. Екипите на ЈП Македонијапат работат на расчистување на коловозот и нормализирање на сообраќајот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Швајцарија ги заoструва анти-ковид мерките

Следно

Репрезентациите од Јужна Америка влегуваат во Лигата на нации

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian