Почина Младен Налетилиќ Тута, осуден воен злосторник

3 mins read

Младен Налетилиќ Тута, поранешен командант на баталјонот осуденици со кој се борел на територијата на Хрватска и Босна и Херцеговина, осуден на неколку години затвор за злосторства против Бошњаците пред Хашкиот трибунал, почина во петокот на 75-годишна возраст од срцев напад, изјави официјален извор за Хина.

Налетилиќ починал на одделот на Универзитетската клиничка болница во Мостар, каде бил сместен неколку дена поради последици од тежок срцев удар.

„Почина пред неколку часа. Беше во кома и не се ни разбуди“, рекол извор од војската околу 21 часот. И на страницата на Википедија во петокот вечерта, 17 декември 2021 година, беше испечатено како датум на неговата смрт.

Младен Налетилиќ Тута е роден на 1 декември 1946 година во „Широки Бријег“. Тој беше хрватски политички емигрант, основач на баталјонот за осуденици, со кој прво се бореше во Хрватска, а потоа и во БиХ.

Осуден на 20 години затвор во Хаг

Во 2003 година, Хашкиот трибунал го осуди на 20 години затвор за злосторства извршени врз Бошњаците во Херцеговина.

Одлежа две третини од казната, а по заминувањето во Хрватска против него беше поднесена тужба за поттикнување на убиството на Дамир Брекал во 1995 година.

Минатата година тој беше осуден на три и пол години затвор. Имено, Тута Налетилиќ излезе од затвор во Рим во 2013 година, каде што ги одлежа последните пет години затвор. По враќањето во Хрватска доби ново судење.

Во ноември 2015 година, Жупанискиот суд во Загреб го прогласи Налетилиќ за виновен за поттикнување на убиството на Дамир Брекал во 1995 година во „Широки Бријег“.

Тој беше осуден на 3,5 години затвор, вклучувајќи и 2 години поминати во притвор во доцните 1990-ти.

Според истото обвинение, Налетилиќ е ослободен од обвинението за киднапирањето на Роберт Носиќ во Љубушки во 1993 година.

Тута беше уапсен за злосторства во Љубушки во 1997 година, речиси три години пред да се предаде во Хаг, каде што оттогаш беше осуден и ослободен од затвор во средината на февруари 2013 година, откако отслужи две третини од неговата 20-годишна затворска казна.

Обвинителството го обвини дека упаднал во полициската станица Љубушки со околу 50 членови на баталјонот за осуденици во ноември 1993 година, разоружувајќи ги чуварите и началникот на станицата за да го одведат Ношиќ, кого го сметаше за одговорен за смртта на член на баталјонот на осудените, во Мостар.

Членот на херцеговскиот ХОС, Ношиќ, подоцна беше воведен како исчезнат, иако според извештаите на медиумите, тој бил убиен набргу по киднапирањето.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Кошаркарите на Црвена звезда го совладаа Баерн Минхен во Евролигата

Следно

Франција нуди месечен бонус за медицинските сестри од одделението за интензивна нега

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian