Петков во Брисел на средби со Фон дер Лајен и Столтенберг

1 min read

Бугарскиот премиер Кирил Петков е во прва работна посета на странство по преземањето на премиерската функција. Петков за Брисел заминува со вицепремиерот Асен Василев и министерката за надворешни работи Теодора Ганчовска.

Во главниот град на Белгија, Петков ќе се сретне со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Во фокусот на разговорите со европските лидери ќе бидат состојбите во енергетскиот сектор и растот на цените на енергијата, Планот за закрепнување и одржливост, борбата против корупцијата и процесот на проширување на Европската унија со земјите од Западен Балкан.

Со генералниот секретар на НАТО, бугарскиот премиер ќе разговара за безбедносните предизвици во регионот на Црното Море и Југоисточна Европа.

Радев: Бугарите во Северна Македонија мора да бидат спомнати во Уставот

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Лазаров: Никоб инвестираше во здравствен сектор кој е запоставен, а ниските цени на ПЦР тестовите се реални

Следно

Добро погледнете какви ви се очите, еден знак открива дека срцето ви е оштетено

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian