Пабовите и забавите причина за зголемување на бројот на заразени од ковид во Австралија

1 min read

Инфекциите со ковид-19 во Австралија, вклучително и новата, попренослива варијанта омикрон, рапидно се шират во пабовите и ноќните клубови бидејќи ограничувањата за социјално дистанцирање се олеснуваат по повисоките нивоа на вакцинација, пишува Ројтерс.

И покрај порастот на случаите, премиерот Скот Морисон рече дека Австралија влезе во „поинаква фаза на пандемијата“ и ја отфрли можноста за заклучување за да го спречи ширењето на вирусот.

„Бројките на случаи повеќе не се мерило, вистинската мерка е што значи тоа за сериозни болести, (интензивна нега), хоспитализација, притисоци врз болничкиот систем“, рече Морисон за време на брифингот за медиумите во петокот.

Тој рече дека првичните знаци сугерираат дека варијантата омикрон би можела да биде помалку сериозна од другите варијанти.

Најмалку 97 случаи, вклучително и некои потенцијални со сојот омикрон, се откриени меѓу луѓето кои присуствувале на забавата на Тејлор Свифт. Повеќе од 600 луѓе кои се пријавиле на местото мора да се тестираат и да се самоизолираат, но официјалните лица велат дека таму може да има уште повеќе гости.

Денеска рекордни 3,820 случаи беа пријавени во Австралија, при што најголемиот дел во нејзините најнаселени држави Нов Јужен Велс и Викторија, надминувајќи го претходниот максимум од околу 3,400 еден ден порано.

Австралија има пријавено околу 243.000 случаи и 2.134 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведен крадец од Скопје баран со потерница

Следно

ИНТЕРВЈУ Димитар Ковачевски, претседател на СДСМ: Ќе барам одговорност за сработеното и во СДСМ и во Владата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian