Објавен документ: Што му предлага Русија на НАТО?

2 mins read

Руското Министерство за надворешни работи објави документ што официјална Москва го испрати до НАТО за безбедносните гаранции, за кои неодамна разговараше и рускиот претседател Владимир Путин, а кои првенствено се однесуваат на проширувањето на военото присуство на Алијансата на западните граници на Русија.

Зачленувањето на Украина во НАТО ќе ја премине „црвената линија” за Русија / Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ERMOCHENKO

Главната точка во документот имплицира дека Русија и САД нема да распоредуваат оружје на територии кои можат да претставуваат закана за националната безбедност. Во исто време, Русија предлага да не се распоредуваат дополнителни сили на териториите на европските земји во однос на оние кои беа распоредени на 27 мај 1997 година, кога беше потпишан Основачкиот акт Русија-НАТО.

Москва, исто така, предлага да се постигне договор ниту Русија, ниту НАТО да не распоредуваат ракети со среден и краток дострел на територии кои се во дострелот на националните цели.
Се наведува и дека Русија и НАТО треба да се договорат да не создаваат ситуации кои би можеле да се толкуваат како потенцијална закана.

Групата „Вагнер“ првпат се појави на Крим во 2014 година/Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Русија бара од Алијансата да се обврзе дека нема да ја вклучи Украина во алијансата. Исто ветување Москва бара и за другите поранешни советски републики кои евентуално би барале влез во НАТО

Москва , исто така, бара НАТО да се откаже од воените активности во Украина, Источна Европа, Централна Азија и Кавказ.

Мапа на Украина и Русија/ Фото Profimedia

Дополнително, Русија предлага да се постигне договор Москва и НАТО да соработуваат за да спречат инциденти во Црното и Балтичкото Море, и во водите и на небото.

„Договорот ќе ги обврзе Русија и членките на Алијансата да не се сметаат меѓусебно за противници.
„Документите ќе го поддржат дијалогот и ќе соработуваат за воспоставување механизми за спречување какви било инциденти во Црното и Балтичкото Море“, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Исто така, Москва ги повикува САД и другите членки на Алијансата да ги земат во предвид овие предлози многу сериозно, бидејќи ситуацијата на меѓународната сцена е многу „наелектризирана“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Скопје се одржа традиционалниот Марш на црвените чадори

Следно

Битиќи: Со Стратегијата за „паметна специјализација” ќе се издвојат секторите со најголем потенцијал за развој за побрз и одржлив раст на економијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian