НАУЧНИК ПРЕДУПРЕДУВА: ОМИКРОНОТ се шири исклучително брзо, за неколку недели ќе стане наша реалност

1 min read

АЛМИР Аљовиќ, докторант на Институтот за невроимунологија во Минхен, во нова објава на социјалната мрежа Твитер истакна дека полека треба да се соочува со фактите, а тоа е дека новиот вид коронавирус се шири исклучително брзо.

– Знам дека сега никој не сака да го слушне ова, но мора полека да се соочиме со фактите. Омикрон се шири исклучително брзо. Ќе биде многу тешко да се потисне ширењето со сегашните мерки. За неколку недели Омикрон ќе стане наша реалност – напиша тој на Твитер, пренесува „Блиц“. Аљовиќ советуваше дека сега е вистинското време за вакцинација токму поради брзото ширење на омикронот и дека тоа ќе биде единственото решение.

– Затоа не губите време, туку трета доза за сите оние кои пред 5-6 месеци примиле две дози AstraZeneca или Pfizer. Трета доза (Pfizer или Moderna) за сите оние кои примиле две дози Синофарм пред 4 месеци. Примарна вакцинација за сите оние кои се уште не го направиле тоа! (Ова ќе го повторам во наредните денови!),истакна Аљовиќ.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Повод за прослава во семејството Алачки: Среќен ден, роденден на наследникот на Андријана и Горан

Следно

Се пофали со регистрацијата, па остана без автомобил! На табличката беше ставено името на Путин (ВИДЕО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian