Костески го водеше Е. Пелистер убедливо до триумф над Радовиш

1 min read

Во последниот натпревар за оваа година, Еурофарм Пелистер го совлада тимот на Радовиш, со резултат 34:25 во рамките од домашната Суперлига.

Прво име во победничкиот табор беше Костески кој постигна девет погодоци, а на спротивната страна Вујниќ запиша шест голови.

На табелата врвот го делат Е. Пелистер и Вардар 1961 со по 43 бодови, а Радовиш е последнопласиран со три.

Се одигра уште еден меч денеска во шампионатот, Струга беше убедлива над Металург со 35:21. За стружани најефикасен беше Бајрактаревиќ со 10 голови, а во тимот од Автокоманда Лазаревски запиша седум голови.

Суперлига (мажи)
16. коло, резултати –

Струга – Металург 35:21
Вардар 1961 – Бутел 36:21
Радовиш – Е. Пелистер 25:34

Табела: Е. Пелистер 43 бодови, Вардар 1961 43, Бутел 33, Е. Пелистер 2 29, Тиквеш 24, Т. Пролет 24, Охрид 22, Металург 21, Прилеп 15, Струга 13, Скопје 2020 6, Радовиш 3.

Вардар 1961 победнички ја заврши годината во домашната Суперлига

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Заев ја напушта функцијата во среда, во оставка ќе биде и целата Влада

Следно

Родени за да бидат на подиумот: Ова се најдобрите танчери во зодијакот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian