Франција го намали времетраењето меѓу втората и третата доза вакцина против ковид-19

1 min read

Франција најави дека ќе го намали времето помеѓу втората и третата доза вакцина против Ковид-19 на четири месеци и ќе бара од луѓето да покажат доказ за вакцинација за да влезат во некои места поради ширењето на омикрон-сојот.

Според информациите, мерката ќе стапи во сила од јануари, најави денеска францускиот премиер Жан Кастек.

Тој исто така рече дека големите јавни настани и огнометот ќе бидат забранети на новогодишната ноќ и препорача луѓето, дури и ако се вакцинирани, да поминат самотест на Ковид-19 пред да одлучат да учествуваат на собири и забави на крајот на годината, пренесе „Ројтерс“.

Владиниот портпарол Габриел Атал на 14 декември изјави дека во земјата има околу 130 потврдени случаи на омикрон и дека здравствените власти постојано ја следат состојбата кога станува збор за епидемијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се пофали со регистрацијата, па остана без автомобил! На табличката беше ставено името на Путин (ВИДЕО)

Следно

ВИДЕО: Баварската машина „гази“, Баерн лесно и против Волфсбург

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian