Во Грција потврдени вкупно 17 случаи на Омикрон

1 min read

Во Грција се потврдени 14 нови случаи на варијантата Омикрон, со што вкупниот број се зголеми на 17 случаи, а најголемиот дел се неколку области на островот Крит, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во изминатите 24-часа, во земјата беа регистрирани 4.696 новозаразени, починаа 96 лица, а 692 пациенти се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега во грчките болници, од кои 572, односно 82,37 отсто се невакцинирани или делумно вакцинирани.

На денешната редовна прес конференција за текот на пандемијата во Грција, професорката Вана Папаевангелу соопшти дека во земјата има околу 43.000 активни случаи, а еден од три грчки региони се во темно црвена боја, односно во категоријата со влошена епидемиолошка слика.

Од почетокот на пандемијата во земјата се потврдени 1.022.141 случаи на Ковид-19, а починаа вкупно 19.651 лица.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ШОК: Хамилтон размислува за повлекување од Формула 1?!

Следно

Сепак ништо од божиќната вечера: Кралицата Елизабета повторно ја откажа семејната традиција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian